همایش بین المللی بزرگداشت یکصد و سی و دومین سال تولد علامه اقبال لاهوری

نام کاربری:
رمز عبور:
ورود ثبت نام
مدیران آنلاین: 0
داوران آنلاین: 0
کاربران آنلاین: 0
کاربران میهمان: 105
قطعنامه

قطعنامه

 استادان، پژوهشگران و اندیشمندان شرکت کننده در همایش بین المللی بزرگداشت یکصد و سی و دومین سال تولد علامه اقبال پس از بحث و تبادل نظر در جلسات متعدد علمی و گرامیداشت این چهرۀ شاخص جهان اسلام، قطعنامه ای را در 13 بند به تصویب رساندند که بدین قرار است:

 1- جمع حاضر در این همایش بزرگ و باشکوه بین المللی اعم از استادان و اندیشمندان دانشگاههای کشورهای پاکستان، هندوستان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه و ایران از برگزارکنندگان این رویداد مهم علمی یعنی دانشگاه سیستان و بلوچستان و پژوهشکدۀ مطالعات شبه قاره که علاوه بر ایجاد روح همدلی و دوستی، امکان استفاده از آخرین دستاوردهای علمی را برای آنان فراهم ساخت، صمیمانه سپاسگزاری می نمایند.

2- حاضران امیدوارند دانشگاه سیستان و بلوچستان، بنیاد اقبال شناسی را با مرکزیت پژوهشکدۀ مطالعات شبه قاره در ایران و با مرکزیت آکادمی اقبال لاهوری در پاکستان تأسیس و راه اندازی نماید و برای کارآیی و حسن تأثیر این بنیاد پیشنهاد می کنند که تعدادی از مقاماتِ متولی امور فرهنگی در کشورهای ذی نفع، عضو هیأت مدیرۀ این بنیاد باشند تا امور مربوط به آن هرچه زودتر سروسامان گیرد. علاوه بر این زمینه ای فراهم شود تا استادان و اندیشمندانِ علاقه مند و اقبال شناسِ تمام کشورهای جهان، بتوانند به عضویت کمیته های علمی این بنیاد در آیند و با آن مشارکت داشته باشند.

3- دبیرخانۀ اقبال در پژوهشکدۀ مطالعات شبه قاره ایجاد گردد و مفاد قطعنامه را پیگیری نماید.

4- کنفرانس های بین المللی و منطقه ای اقبال در کشورهای فارسی زبان و علاقه مند به اقبال برگزار شود.

5- مقالات ارائه شده در این کنفرانس ها به تبعیت از کنفرانس حاضر، قبل از برگزاری آن به زیور چاپ در آید.

6- جشنواره ادبی اقبال از سوی " بنیاد اقبال شناسی" همه ساله برگزار شود و جایزه ای از سوی آن تقدیم پژوهشگران برگزیدۀ اقبال شناسِ سال گردد.

7- کرسی اقبال شناسی در دانشگاه های منطقه تأسیس و راه اندازی شود.

8- در دانشگاه سیستان و بلوچستان رشتۀ زبان و ادبیات اردو ایجاد گردد.

9- نشریۀ اقبال شناسی به صورت دوفصلنامه و به دو زبان فارسی و انگلیسی با مشارکت استادان و پژوهشگران سراسر جهان در ایران منتشر شود.

10- نشریۀ اقبالیات (مجلۀ اقبال آکادمی پاکستان) از سوی آکادمی اقبال لاهوری در پاکستان به دانشگاه های منطقه جهت استفادۀ علاقه مندان و پژوهشگران ارسال گردد.

11- شناخت آثار اقبال به عنوان 2 واحد درسی در برنامۀ دروس دانشگاهی کشورهای منطقه گنجانده شود.

12- توجه رسانه ای به کنفرانس های مربوط به اقبال در تمام کشورهای منطقه بیشتر شده ارائۀ مقالات کنفرانس ها را پوشش دهد.

13- یک نسخه از قطعنامه جهت همکاری های بیشتر به آکادمی اقبال در لاهور ارسال گردد.

    در پایان باردیگر از تلاش مستمر و خستگی ناپذیر برگزار کنندگان این کنفرانس بزرگ بین المللی به ویژه پژوهشکدۀ مطالعات شبه قاره وابسته به دانشگاه سیستان و بلوچستان سپاسگزاری نموده، توفیق روزافزون آنان را از درگاه ایزد منان خواهانیم.

 

 

شرکت کنندگان در همایش بین المللی بزرگداشت

یکصد و سی و دومین سال تولد علامه اقبال لاهوری دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان 7 اسفند 1388 / 26 فوریه 2010
کلیه ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دانشگاه سیستان و بلوچستان می باشد. طراحی: مدیریت فناوری اطلاعات