همایش بین المللی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در هزاره دوم شاهنامه

نام کاربری:
رمز عبور:
ورود ثبت نام
مدیران آنلاین: 0
داوران آنلاین: 0
کاربران آنلاین: 0
کاربران میهمان: 116
درباره زاهدان

شهر زاهدان با وسعت 36581 کیلومتر مربع دارای سه شهر زاهدان ( به عنوان مرکز استان سیستان وبلوچستان )، میرجاوه و نصرت آباد ، چهار بخش مرکزی میرجاوه ، نصرت آباد، کورین ، 8 دهستان و 1012 روستا در شمال استان قرار دارد.

از شمال به شهرستان زابل و کویر لوت از شرق به کشور پاکستان ، از غرب به استان کرمان و از جنوب به شهرستان خاش محدود می شود . جمعیت شهرستان زاهدان تا پایان سال 84 (675282) نفر بوده و اکثر مردم این شهر با توجه به قومیت هایی که در آن ساکن شده اند از نژاد آریایی هستند و به زبان ها و گویش های فارسی ، سیستانی ، بلوچی ، کرمانی ، یزدی و خراسانی سخن می گویند.

مسافت زاهدان تا تهران 1494 کیلومتر است و از سطح دریا 1385 متر ارتفاع دارد. هوای زاهدان گرم و خشک بوده در روزهای تابستان، بسیار گرم است اما شب ها ، حرارت آن به نحو محسوسي کاهش می يابد. اين منطقه بادخيز است و در معرض وزش بادهايي قرار دارد كه اصطلاحا باد هاي صد و بيست روزه ناميده مي شود. باد هایی که به طرف زاهدان به حرکت در می آیند، از طرف جنوب غربی به شمال شرقی است و بادهای 120 روزه ی سیستان نیز به طور غیر مستقیم در کاهش دمای شهر زاهدان تأثیر دارند. شهر زاهدان داراي موقعیت ممتاز جغرافیایی است و در مسیر تردّد بین المللی پاکستان و هندوستان خراسان و کرمان قرار دارد.

از جمله کوههای زاهدان می توان به کوه اشتران با ارتفاع 3012 متر، انجیردان و جیکو با ارتفاع 2255 متر و پیرخان با ارتفاع 2221 متر اشاره نمود. کوه ملک سیاه نیز یکی دیگر از کوههای زاهدان است. شهر زاهدان را ارتفاعات فراواني در بر گرفته و به همين دليل شهر در ميان كوه ها محصور شده به صورت گودالی دیده می شود.

رودخانه های میرجاوه، لار، اومار، کچه و لادیز از مهترین رودخانه های زاهدان هستند و آب مورد نیاز این شهر ، از طریق چاه قنات ، چشمه ها، رودخانه ها و چاه نیمه های سیستان تأمین می گردد. مهمترین محصولات کشاورزی زاهدان: گندم، جو، نباتات، علوفه، ذرّت دانه ای و علوفه ای، سبزیجات و محصولات جالیزی و باغی است.
کلیه ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دانشگاه سیستان و بلوچستان می باشد. طراحی: مدیریت فناوری اطلاعات