همایش بین المللی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در هزاره دوم شاهنامه

نام کاربری:
رمز عبور:
ورود ثبت نام
مدیران آنلاین: 0
داوران آنلاین: 0
کاربران آنلاین: 0
کاربران میهمان: 116
قطعنامه

                                                          قطعنامه همايش بين المللي  بزرگداشت حكيم ابوالقاسم فردوسي در هزاره ي دوم شاهنامه

 

استادان، پژوهشگران و اندیشمندان شرکت کننده در همایش بین المللی بزرگداشت حكيم ابوالقاسم فردوسي در هزارة دوم شاهنامه پس از بحث و تبادل نظر در جلسات متعدد علمی و گرامیداشت این چهرۀ شاخص ايران و جهان، قطعنامه ای را در 12 بند به تصویب رساندند که بدین قرار است:

1- جمع حاضر در این همایش بزرگ و باشکوه بین المللی اعم از استادان و اندیشمندان دانشگاههای کشورهای تاجيكستان، مالزي، فرانسه، مصر، سوريه، گرجستان، آمريكا پاکستان، هندوستان، افغانستان و ایران از برگزارکنندگان این رویداد مهم علمی یعنی دانشگاه سیستان و بلوچستان و پژوهشکدۀ مطالعات شبه قاره و آسياي جنوبي که علاوه بر ایجاد روح همدلی و دوستی، امکان استفاده از آخرین دستاوردهای علمی را برای آنان فراهم ساخت، صمیمانه سپاسگزاری می نمایند.

2- حاضران امیدوارند دانشگاه سیستان و بلوچستان، رشته ي فردوسي شناسي را با مرکزیت پژوهشکدۀ مطالعات شبه قاره و آسياي جنوبي در اين دانشگاه و آكادمي علوم تاجيكستان رشته ي فردوسي شناسي را تأسيس و راه اندازي نمايد.

3- دبیرخانۀ فردوسي در پژوهشکدۀ مطالعات شبه قاره و آسيايي جنوبي و آكادمي علوم تاجيكستان ایجاد گردد و مفاد قطعنامه را پیگیری نماید.

4- کنفرانس های بین المللی و منطقه ای فردوسي شناخت در کشورهای فارسی زبان و علاقه مند به فردوسي بزرگ برگزار شود.

5- مقالات ارائه شده در این کنفرانس ها به تبعیت از کنفرانس حاضر، قبل از برگزاری آن به زیور چاپ درآید.  

6- جشنواره ادبی فردوسي از سوی دولت جمهوري اسلامي ايران همه ساله برگزار شود و جایزه هايی از سوی آن تقدیم پژوهشگران برگزیدۀ شاهنامه شناسِ ايران و جهان گردد.

7- کرسی شاهنامه شناسی در دانشگاه های منطقه تأسیس و راه اندازی شود و در مقابل در دانشگاه هاي ايران نيز كرسي هايي در ارتباط با مشاهير ادبي آن ملت ها تأسيس گردد.

8- نشریۀ شاهنامه شناخت به صورت دو فصلنامه و به دو زبان فارسی و انگلیسی با مشارکت استادان و پژوهشگران سراسر جهان در ایران و به همت دانشگاه سيستان و بلوچستان منتشر شود.

9- شناخت فردوسي و شاهنامه ي او به عنوان 2 واحد درسی در برنامۀ دروس دانشگاهی کشورهای منطقه گنجانده شود.

10- توجه رسانه ای به کنفرانس های مربوط به فردوسي در تمام کشورهای منطقه بیشتر شده ارائۀ مقالات کنفرانس ها را پوشش دهد.

11- یک نسخه از قطعنامه جهت همکاری های بیشتر به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تقديم گردد.

   12- شركت كنندگان در همايش، در پایان بار دیگر از تلاش مستمر و خستگی ناپذیر برگزار کنندگان این کنفرانس بزرگ بین المللی به ویژه پژوهشکدۀ مطالعات شبه قاره و آسياي جنوبي دانشگاه سیستان و بلوچستان سپاسگزاری نموده، توفیق روزافزون آنان را از درگاه ایزد منان خواهانند.

 

شرکت کنندگان در همایش بین المللی بزرگداشت

حكيم ابوالقاسم فردوسي در هزارة دوم شاهنامه

دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان 5 دي ماه 1390 / 26 دسامبر 2011

 
کلیه ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دانشگاه سیستان و بلوچستان می باشد. طراحی: مدیریت فناوری اطلاعات