همایش بین المللی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در هزاره دوم شاهنامه

نام کاربری:
رمز عبور:
ورود ثبت نام
مدیران آنلاین: 0
داوران آنلاین: 0
کاربران آنلاین: 0
کاربران میهمان: 115
درباره کنفرانس

سال 1390 از سوی سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد،یونسکو به بزرگداشت شاهنامه فردوسی اختصاص دارد و در داخل و خارج از ایران نشست های علمی و مجالس یادبود متعددی به یاد فردوسی و پاسداشت شاهنامه برگزار شده است.

در شهر 'بن' آلمان، تهران، پاریس و برخی كشورهای اروپایی و آمریكایی دیگر جلسات باشكوهی برای گرامیداشت یاد و خاطره شاعر بزرگ پارسی گوی؛ حكیم ابوالقاسم فردوسی برگزار شد.

به پاس جایگاهی كه فردوسی به عنوان یك حماسه پرداز بزرگ در جهان دارد، در سال آغاز هزاره دوم نگارش شاهنامه، مراسم گرامیداشت و همایشی به همت مركز مطالعات شبه قاره و آسیای جنوبی و با همكاری آكادمی علوم تاجیكستان در دانشگاه سیستان و بلوچستان تدارك دیده شد.

در این همایش استادان دانشگاه و پژوهشگرانی از 10 كشور تاجیكستان، مصر، فرانسه، مالزی، سوریه، گرجستان، پاكستان، هندوستان، افغانستان و آمریكا حضور دارند كه همگی دارای كرسی زبان فارسی در دانشگاههای مختلف خارج از كشور هستند و تسلط به زبان فارسی و تالیفاتی در این زمینه دارند.

برخی از مهمانان، استادان ایرانی زبان فارسی در دانشگاههای خارج از كشور هستند كه همه آنان مقالاتی برای ارایه در این همایش آماده كرده اند.

از یك سال پیش تاكنون بیش از 600 مقاله به دبیرخانه همایش بین المللی بزرگداشت حكیم فردوسی در هزاره دوم شاهنامه ارسال و از بین آنها 300 مقاله توسط كمیته علمی همایش برای ارایه و چاپ انتخاب شد.

مقالات منتخب در قالب چهار جلد با چهار هزار صفحه به زبان فارسی و انگلیسی به چاپ رسید كه می تواند به عنوان مرجعی برای مطالعات پ‍ژوهشگران مورد استفاده قرار گیرد.

مقالات برگزیده طی دو روز برگزاری این همایش در قالب پنچ پنل 16 جلسه ای توسط نویسندگان آنها قرائت می شود و مورد پرسش و پاسخ قرار می گیرد.

بازدید از موزه بزرگ جنوب شرق كشور، بازدید از بخش های مختلف دانشگاه سیستان و بلوچستان، بازدید از زورخانه دانشگاه، سفر به زابل و بازدید از آثار باستانی شهر سوخته و برگزاری نشست در دانشگاه زابل از دیگر برنامه های این همایش است.

 
کلیه ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دانشگاه سیستان و بلوچستان می باشد. طراحی: مدیریت فناوری اطلاعات