پورتال سمینارها و همایش ها - دانشگاه سیستان و بلوجستان پویا طب
یازدهمین کنفرانس سیستم های فازی ایران

مدیران آنلاین: 0
داوران آنلاین: 0
کاربران آنلاین: 0
کاربران میهمان: 211
درباره دانشگاه


درباره دانشگاه سيستان و بلوچستان

تاريخچه

اين دانشگاه فعاليت خود را از سال 1353 با گشايش رشته راه و ساختمان در قالب دانشکده فني و مهندسي در شهر زاهدان آغاز کرد. سپس در سال 1356 دانشکده دريانوردي و علوم دريايي چابهار تأسيس شد و در سال‌هاي 1365و 1368 به ترتيب دانشکده‌هاي علوم پايه و کشاورزي زابل شروع به کار نمود. سرانجام در سال1370 پيرو مصوبه شوراي گسترش آموزش عالي مبني بر ادغام دانشگاه‌هاي تربيت معلم شهرستان‌ها در دانشگاه‌هاي محلي، دانشگاه تربيت معلم زاهدان با دارا بودن بيش از 2000 دانشجو در 9 رشته/ گرايش با دانشگاه سيستان و بلوچستان ادغام شد. رشته‌هاي علوم پايه دانشگاه تربيت معلم زاهدان به دانشکده علوم دانشگاه سيستان و بلوچستان پيوستند و رشته‌هاي علوم انساني، دانشکده ادبيات و علوم انساني را تشکيل دادند. يکي از افتخارات اين دانشگاه در طول مدت فعاليتش ايجاد شاخص‌ها و توانمندي‌هاي لازم در جهت ايجاد دانشگاه‌هاي مستقل زابل و دريانوردي و علوم دريايي چابهار و ايرانشهر است، به طوري که در سال 1377 دانشکده کشاورزي و منابع طبيعي زابل و در سال 1381 دانشکده دريانوردي و علوم دريايي چابهار و درسال 1386 دانشكده تربيت دبير ايرانشهر  به عنوان «دانشگاه زابل»، «مرکز آموزش عالي دريانوردي و علوم دريايي چابهار» و دانشگاه ايرانشهر مستقل شدند.

تعداد دانشجويان اين دانشگاه در مقاطع مختلف تحصيلي شامل کارداني، کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري بيش از 17 هزار نفر و تعداد دانش آموزان در مقاطع مختلف نزديک به2000 نفر است. اين دانشگاه داراي هيأت امناء مستقل است و با توجه به احراز شاخص‌هاي لازم جهت ايجاد هيأت مميزه مستقل، از طرف وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در سال 1384 هيأت مميزه مستقل اين دانشگاه نيز تأسيس شد.

دومین دانشگاه ایران

در حال حاضر دانشگاه سیستان و بلوچستان با ۱۷ هزار دانشجو بعد از دانشگاه تهران، بزرگ‌ترین دانشگاه کشور است .

  رتبه

مرتبه اين دانشگاه در سال 1384 براساس 26 شاخص تعيين شده از سوي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از دانشگاه «درحال توسعه» به دانشگاه «توسعه‌يافته» ارتقا يافت و اين امر موجب ترقي رتبه دانشگاه شد. در حال حاضر دانشگاه سيستان و بلوچستان از نظر تشکيلاتي جزو دانشگاه‌هاي رديف (الف) گروه (ج) دانشگاه‌هاي کشور مي‌باشد.

به نقل از ویکی پدیا.
کلیه ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دانشگاه سیستان و بلوچستان می باشد. طراحی: مدیریت فناوری اطلاعات