بیستمین کنفرانس شیمی معدنی ایران

نام کاربری:
رمز عبور:
ورود ثبت نام
مدیران آنلاین: 0
داوران آنلاین: 0
کاربران آنلاین: 0
کاربران میهمان: 68
تاریخچه

تاریخچه

دانشگاه سيستان و بلوچستان به عنوان دانشگاه جامع و قطب علمي منطقه جنوب شرق كشور فعاليت خود را با تاسيس رشته راه و ساختمان در سال ۱۳۵۳ در شهر زاهدان آغاز نمود و به ترتيب در سالهاي ۱۳۵۶ و ۱۳۶۸ دانشكده هاي دريانوردي چابهار، علوم پايه و كشاورزي زابل در اين دانشگاه تاسيس گرديد. در سال ۱۳۷۰ بر اساس مصوبه شوراي گسترش آموزش عالي ، دانش سراي عالي زاهدان با اين دانشگاه ادغام گرديد.

در سالهاي ۱۳۷۷ دانشگاه زابل، ۱۳۸۱ دانشگاه دريانوردي و علوم دريايي چابهار ، ۱۳۸۶ دانشگاه ولايت ايرانشهر و در سال ۱۳۹۱ مرکز آموزش عالی سراوان پس از كسب شاخص هاي لازم  از پيكره دانشگاه سيستان و بلوچستان جدا شدند و در قالب دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مستقل به فعاليت خود را ادامه دادند.

دانشگاه سيستان و بلوچستان درسال ۱۳۸۴ به عنوان دانشگاه مادر در استان سيستان و بلوچستان توانست با احراز شاخص هاي لازم به جرگه دانشگاه هاي توسعه يافته كشور بپيوندد و از نظر تشكيلاتي در رديف دانشگاه هاي رده الف كشور قرار گیرد. این دانشگاه در حال حاضر دارای ۱۶دانشکده مصوب است كه از اين تعداد ۱۱ دانشکده و دو پردیس دانشگاهی فعال می باشند که در ۷۰ گروه آموزشی و در سه مقطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی در ۴۱۵ رشته گرایش دانشجو می پذیرند. مساحت کل دانشگاه  ۱۹۴ هکتار و زیر بنای مفید آن ۱۸۵۰۰۰ متر مربع است. زیر بنای در حال احداث (با میانگین ۵۰% پیشرفت فیزیکی) ۴۶۲۰۰ متر مربع و دارای بیش از ۸۰ هکتار فضای سبز که بخش عمده ای از سال به عنوان فضای مطالعه رو باز مورد استفاده دانشجویان قرار می گیرد.

 • سال ۱۳۵۳ تاسیس دانشگاه سیستان و بلوچستان  
 • سال ۱۳۵۶ تاسیس دانشکده دریانوردی چابهار
 • سال ۱۳۶۲ تاسیس آموزشکده کشاورزی زابل
 • سال ۱۳۷۰ ادغام با دانشگاه تربیت معلم زاهدان
 • سال ۱۳۷۷ استقلال دانشگاه زابل
 • سال ۱۳۸۱ استقلال دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار 
 • سال ۱۳۹۱ استقلال مجتمع آموزش عالی سراوان

دانشکده ها :

 • دانشکده مهندسی شهید نیکبخت 
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
 • دانشکده هنر و معماری
 • دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
 • دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی
 • دانشکده الهیات و معارف اسلامی
 • دانشکده ریاضی
 • دانشکده جغرافیا و برنامه ریزی محیطی
 • دانشکده اقتصاد، مدیریت و  حسابداری
 • دانشکده صنعت و معدن خاش
 • دانشکده کارآفرینی
 • دانشکده مجازی
 • دانشکده تربیت بدنی
 • پردیس بین الملل دانشگاه در چابهار
 • پردیس زاهدان

پژوهشکده :

 • پژوهشکده علوم و زمین و جغرافیا
 • پژوهشکده مطالعات شبه قاره و آسیای جنوبی
 • پژوهشکده فناوری نانو
 • مرکز پژوهشی سیستم های فازی
 • پژوهشکده باستان شناسی
 • مرکز پژوهشی گیاهان دارویی
 • مرکز پژوهشی گیاهان زینتی

اهداف و ماموریت های دانشگاه

دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان نماد آموزش عالی جنوب شرق کشور و دانشگاهی ماموریت گرا درصدد است ضمن تعمیق بیشتر و بروز کردن مستمر فرایندها، روشها و سیاست های مرتبط با ماموریت های آموزشی و پژوهشی خود با اتخاذ تدابیر اصولی و واقع بینانه، مبتنی بر امکانات، استعداد ها و ظرفیت های بالقوه و بالفعل، ضمن تربیت دانشجویانی توانمند، دانا، راهبر و متخلق به اخلاق اسلامی، در چشم انداز 1404 تبدیل به دانشگاهی کارآفرین و نوآور گردد. این دانشگاه در نظر دارد تا همزمان با حل معضلات منطقه ای بعنوان مرجعی مهم و تاثیرگذار در توسعه پایدار منطقه بر محور دانایی ایفای نقش نماید. گسترش ارتباطات بین المللی و توجه ویژه به اخلاق علمی و مکارم انسانی از دیگر اهداف کلان این دانشگاه می باشد. لذا جهت نیل به این اهداف، سند راهبردی توسعه 10 ساله این دانشگاه با عنایت به سياست های کلي علم و فناوری ابلاغيه مقام معظم رهبری مدظله العالي، سند چشم انداز بيست ساله جمهوری اسلامي ايران در افق 1404، نقشه جامع علمي و فرهنگي کشور مصوبه شورای عالي انقلاب فرهنگی 1779 /90/دش مورخ 90/02/24، سند دانشگاه اسلامي شورای اسلامي شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشي شورای عالي انقلاب فرهنگي و طرح آمایش آموزش عالی کشور، تدوین می گردد. انشاالله این سند با نگاهي به آينده بصورت هدفمند، آگاهانه و جامع نگر با مطالعه دقیق مسیر گذشته، شرایط موجود و تحولات پیش رو، در راستای نیل به اهداف خود تنظیم گردد

منشور اخلاقی دانشگاه

از آن مردم باش تا مردم از آن تو باشند. (نامه امام علي(ع) به مالك اشتر)

اكنون كه ميدان خدمت رساني به مردم سنگ محك ولايت پذيري است ، آستين همت را با همياري متصديان امور در جهت خدمت به اساتيد فرزانه، دانشجويان فهيم، همكاران دلسوز و مردم متعهد بالا زده و در پيشگاه خداوند متعال عهد می بنديم تا در چارچوب وظايف اداري و بخشنامه اي و با فداكاري و دلسوزي در ميدان خطير خدمت رساني با ايثار و تلاش و با حفظ موازين اخلاقي و انساني، به رفع موانع موجود و ارائه خدمت خالصانه به مردم پرداخته و در اين راستا خود را مقيد به اجراي رسالت و منشور اخلاقي ذيل دانسته و بدان پايبند باشيم. با حضور به موقع در محل كار و رعايت نظم و انضباط اداري كه بيانگر شخصيت هر فرد مي باشد در رعايت وقت شناسي كوشش نمائيم. با ظاهري آراسته و حفظ شعائر اسلامي در محل كار حضور يافته و با خوشرويي و متانت از مراجعه كنندگان استقبال نموده و در راهنمايي آنان كوشا باشيم. با ايجاد فضايي آرام و حفظ امانت داري در كار و با پرورش تعلقات سازماني در خود، سعی مي كنيم تا مراجعان به ما اطمينان كامل داشته باشند. با انجام به موقع امور، ضمن توجه لازم به ظرفيت هاي قانوني موجود تلاش كنيم تا با رعايت عدالت و انصاف بخاطر ارزش وقت، در كوتاه ترين زمان ممكن، درخواست هاي مراجعين را برآورده نمائيم . باصبر و بردباري، اطلاعات لازم را در اجراي هرچه بهتر امور، در اختيار يكديگر گذاشته تا با استفاده از تجربيات و معلومات همديگر، در جهت انجام خدمات بهينه و مطلوب عمل نمائيم. با اجتناب از بحث ها و گفتگوهاي غيرمعمول و خودداري از پافشاري بي مورد بر ايده ها و نظرات شخصي خود تلاش كنيم تا در تفهيم آنچه قانوني است اقدام نموده و در صورتيكه ارباب رجوع قانع نشد از مراجع قانوني استعلام نمائيم. با استقبال از نظرات و انتقادات ارباب رجوع، روحيه انتقاد پذيري را در خود تقويت نموده و تلاش كنيم تا با ارائه ي نظرات و پيشنهادات، حس مسئوليت پذيري رادر خود تقويت نمائيم. از خداوند متعال بخواهيم تا خميرمايه امانت و صداقت و توكل بر خدا و پاسداري از خون شهيدان را به ما ارزاني دارد. توجه به تقويت زيرساخت هاي علمي - تحقيقاتي و دستيابي به شعار محوري توسعه پايدار ميهن اسلامي را افتخار خود بدانيم. همواره سعي نماييم با عنايت به ارزش هاي والاي اسلامي ، شعار سرعت ‏، كيفيت و صرفه جويي را سرلوحه ي كاري و حرفه اي خود قرار دهيم.

پایگاه بسیج شهید زاهدی

« بسيج لشگر مخلص خداست که دفتر تشکيل آن را همه مجاهدان از اولين تا آخرين امضاء نموده اند». امام خميني (ره)

« بسيج افتخار است و بسيجي مفتخر به آن ». مقام معظم رهبري

پنجم آذر ماه سال روز تشکيل نهاد بسيج به فرمان حضرت امام خميني (ره) است و همين ايام بهانه اي شد تا بار ديگر نظري بيندازيم به نقش مسؤوليت هاي سنگين اين نهاد که محدوده آن را همه کساني تشکيل مي دهند که دل در گرو تحقق اهداف و آرمان هاي بلند امام راحل(ره) و عملي شدن شعارهاي نجات بخش انقلاب اسلامي دارند و در هر زمان با درک شرايط و موقعيت انقلاب و کشور از هيچ گونه خدمت و ياري رساني به نظام و کشور دريغ نمي ورزند.به راستي که بسيج و گرامي داشت مقام و جايگاه آن با برگزاري سمينارها و يا تعارفات معمولي در حالي که هيچ تلاشي براي به فعليت رساندن نيروي عظيم نهفته در وجود بسيجيان صورت نگيرد راهي به جايي نخواهد برد.حيثيت امروز نظام، تا حد زيادي مديون بسيج و حضور همه جانبه مردم در آن بوده است، حتي تصاحب قدرت جهاني اسلامي با بسيج همه جانبه و فراگير در جهان ميسر خواهد بود به گفته امام راحل، اين امر شدني است و بايد به دنبال تحقق يافتن آن بود.


تاريخچه پيدايش بسيج

از ديدگاه امام(ره) تاريخ و سابقه بسيج به بيداري قوم بني اسراييل و قيام آن قوم بر ضد ظلم فرعوني به فرمان حضرت موسي عليه السلام و بسيج اصحاب پا برهنه و فقير صفه در برابر ظلم و غارت اشراف بت پرست مکه، به دعوت رسول اکرم - صلي الله عليه و اله و سلم – و نيز اهتمام ائمه اطهار عليهم السلام. که نگرش الهي داشتند و به تشويق مردم به هم پيماني براي حل مسائل سياسي و کاهش گرفتاري مسلمين باز مي گردد. در عصر حاضر هم، بسيج مردم در جريان تحريم تنباکو و مبارزه بر ضد استعمار دولت انگليس به فتواي مرحوم ميرزاي شيرازي و قيام پانزده خرداد در سال ۱۳۴۲ در برابر ظلم و خيانت رژيم پهلوي و استمرار مبارزه آنان تا سرنگوني حکومت شاهنشاهي در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ ماهيت بسيجي دارد.«سنگ بناي بسيج بر حکم فقهي و جهادي استوار است؛ جهادي که مبتني بر روحيه دفاعي باشد و نه تهاجمي يا جهان گشايي، بسيج در نظر امام مولودي جديد است که کارشناسان جهاني نمي توانند آن را بشناسند، هر گاه قوه ايمان در ملتي زنده شود، همگان را به قيام الله فرا مي خواند و مي تواند سرتاسر يک کشور را بسيج نمايد، معيار حرکت بسيج هم همين اسلام و درک مفاهيم عاليه آن است». از نظر حضرت امام براي پيدايش و تقويت روح ايمان در ميان مردم که موتور حرکت بسيج هستند؛ دو عامل نقش بي بديل و غير قابل انکار دارد؛ يکي مساجد، ديگري روحانيت. مساجد مرکز بسيج مردمي بر ضد اهداف شوم دشمن است. مسجد در اسلام و در صدر اسلام هميشه مرکز جنبش حرکت هاي اسلامي بوده، از مسجد، تبليغات اسلامي شروع مي شده است و حرکت قواي اسلامي براي سرکوبي کفار و وارد کردن آنها در بيرق اسلام از مسجد بوده است، هميشه در صدر اسلام مسجد مرکز حرکات و مرکز جنبش ها بوده است. پيغمبر مسجد جيوش را براي کوبيدن قدرت ها تجهيز مي کرد.روحانيت هم از اين قدرت و توان بهره مند است که بتواند مردم را بسيج کند.

کلیه ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دانشگاه سیستان و بلوچستان می باشد. طراحی: مدیریت فناوری اطلاعات